Historie

Více o historii obce Sobíňov se dočtete na webu – http://www.sobinov.info/.

Nejstarší písemný doklad se váže k Liběcké obchodní stezce, která vedla naší obcí a je z roku 1144 v latinské listině Regista diplomatika. V místech, kde se stezka dělila na soumarskou a pěší byla vystavěna tvrz ke střežení rozcestí. Tvrz nebo také lidově Soví hrádek Soběnov se poprvé uvádí v r. 1358. Dodnes jsou zde patrny hradní příkopy. O vzniku jména obce koluje několik pověstí, správný název je pravděpodobně od osobního jména Soběn. Od konce 14. století ztrácí Sobíňov svoji samostatnost jako šlechtický statek a stává se součástí panství Kunštátu. V 16. století patřil Trčkům z Lípy, po nich se dostal do panství Polenského. První zpráva o Sopotech je z r. 1242. V okolí se dolovalo stříbro a železné rudy a horníci tady postavili kapli, která byla přestavěna v letech 1749–1752 v barokní kostel.

kostel

Sopoty jsou známé poutní místo. Nové Vsi se dodnes říká Huť, protože tady stály pece na tavení železa. Osada dostala své jméno podle cihelny a hrnčírny, které tu kdysi byly. Jména Markvartice a Zvolanov pocházejí pravděpodobně odvozením jmen svých zakladatelů. Nad železniční zastávkou vedle pomníku padlých v 1. světové válce je umístěn mramorový křížek z r. 1620, na němž je vytesán nápis: „L. P. 1620 ve středu po Početí Panny Marie zabit tuto Jakub, syn pana Jakuba Richnovského, měštěnína města Chotěboře, písaře radního, od lidu vojanského zabit“. Podle pověsti utíkal jmenovaný z bitvy na Bílé hoře, byl chycen a za živa přeřezán dřevěnou pilou. V horní části obce je u hřbitůvku občanů padlých 5. května 1945 pomník obětem 2. světové války.

Nad Sobíňovem pod kopcem Březinka stojí kamenný kříž. Podle pověsti zde bylo ložení švédského vojska po bitvě u Sloupna. Lidé z vesnice kolem nich chodili do lesa na houby a někdo dal ochutnat vojákům houby smažené. Těm zachutnaly a také si nasbírali. Sebrali i jedovaté a po jejich požití jich několik zemřelo. Uvádí se nestejný počet vojáků pod křížem pohřbených, většinou kolem deseti. Kříž je však z pozdější doby, pravděpodobně kolem roku 1830.


Navštivte nás na facebooku

Kontakt

Obec Sobíňov

Adresa:
Sobíňov č.p. 200
582 62

Telefon: 569 694 534
E-mail: ou@obecsobinov.cz

Více informací

Zpracování osobních údajů

Obec zpracovává osobní údaje ve veřejném zájmu a v nezbytném rozsahu ...

Zobrazit celý text

Přístupnost webu

Informace o přístupnosti webu naleznete v tomto článku

Zobrazit

Firmy v naší obci

Historie obce Sobíňov

Aktuální počasí

Další užitečné odkazy

Náhodná fotografie

Počítadlo návštěv