Školní oběd = součást zdravého jídelníčku dítěte

Jídelníček v naší škole je sestavován na základě zásad zdravé výživy a dodržování spotřebních a hygienických norem a také finančního normativu.

Dbáme na správnou skladbu stravy, pestrost, rozmanitost a plníme výživové hodnoty tzv. spotřebního koše, který sleduje spotřebu: masa, ryb, mléka, mléčných výrobků, cukrů, tuků, zeleniny, ovoce, luštěnin, brambor.

Snažíme se vařit zdravě, ale zároveň chutně, jídelníček obohacujeme o nová jídla.

S úspěchem jsme zavedli před dvěma lety novinku – žáci 5. ročníku si sami dle uvedených zásad po dohodě s vedoucí ŠJ sestavují jídelníček na celý měsíc a podle něho vaříme v květnu. 1. června – Den dětí -  připravujeme dětem jejich oblíbené jídlo a sladké překvapení.

Vaříme výhradně z čerstvých a kvalitních surovin. Součástí každého oběda je vždy buď zelenina, zeleninový salát, ovoce, kompot, dvakrát měsíčně jako doplněk zařazujeme jogurt nebo šlehaný tvaroh a cereální tyčinku.

Nápoje (ovocné, bylinkové a zelené čaje, džusy, ochucená mléka) jsou k dispozici v nápojovém vířiči, z kterého si děti čepují sami.

Umožňujeme i nepravidelné stravování – např. pouze ve dnech, kdy mají děti kroužek.

Jídelníček je k dispozici k nahlédnutí na nástěnce ve školní jídelně a je vždy sestavován na 14 dní předem.

To vše za výhodnou cenu, neboť se platí pouze cena surovin…

 

JAK SE VAŘÍ

Zásady pro sestavování jídelního lístku a přípravu jídel 

Jídelníček je sestavován v souladu s požadavky na plnění spotřebního koše, který je součástí vyhlášky o školním stravování. Pomůckou přim jeho sestavování je také dokument Nutriční doporučení MZ ke spotřebnímu koši ze dne 1.9.2015.

K vaření jsou používány denně čerstvé suroviny, preferujeme místní dodavatele.

Polévky

Polévky se připravují ze základního vývaru z čerstvého masa a kořenové zeleniny. Vzhledem k plnění spotřebního koše a nutričního doporučení zařazujeme častěji zeleninové a luštěninové polévky.

Hlavní jídla

Pro přípravu hlavních jídel používáme pouze kvalitní chlazené maso vepřové, hovězí, kuřecí a krůtí, 2× do měsíce vaříme různé druhy mořských ryb. 2× měsíčně zařazujeme sladký pokrm a každý týden bezmasé jídlo (zeleninové, luštěninové).

Přílohy

K hlavním jídlům zařazujeme různé druhy příloh v souladu s plněním SK a ND – brambory, bramborovou kaši, brambory šťouchané, vídeňský bramborový salát, dále obiloviny – rýži, bulgur, kuskus, tarhoňu, těstoviny, houskové a bramborové knedlíky.

Doplňky a nápoje

Děti dostávají denně dle skladby jídelníčku a finančních možností čerstvé zeleninové saláty a ovoce, popř. kompoty a saláty sterilované. Minimálně 2× do měsíce zařazujeme mléčný výrobek – tvarohový krém nebo jogurt, též cereální tyčinku nebo ovocné pyré.

Jako nápoje jsou podávány sypané ovocné, černé nebo zelené čaje s příchutí, ovocné sirupy nebo koncentráty bez konzervantů, kakao, bílá káva, mléko.

Svačinky pro děti MŠ

Ke svačinkám jsou podávány různé druhy čerstvého pečiva a chleba s rozmanitými pomazánkami a čerstvou zeleninou nebo ovocem. Též obilninové kaše jako pohanková, vločková, krupicová, jahelná, rýžová, dále pudinky, jogurty a tvarohové krémy a ovocné pyré. Denně dostávají 1 mléčný nápoj.

Mléko

Na vaření a pitný režim používáme čerstvé mléko.

Cena stravného
žáci 7 – 10 let 23 Kč
žáci 11 – 14 let 25 Kč

Vedoucí školní jídelny Libuše Málková.


Navštivte nás na facebooku

Kontakt

Obec Sobíňov

Adresa:
Sobíňov č.p. 200
582 62

Telefon: 569 694 534
E-mail: ou@obecsobinov.cz

Více informací

Zpracování osobních údajů

Obec zpracovává osobní údaje ve veřejném zájmu a v nezbytném rozsahu ...

Zobrazit celý text

Přístupnost webu

Informace o přístupnosti webu naleznete v tomto článku

Zobrazit

Firmy v naší obci

Historie obce Sobíňov

Aktuální počasí

Další užitečné odkazy

Náhodná fotografie

Počítadlo návštěv